بررسی میزان فعالیت آنزیم پراکسیداز (POX)

ارزیابی میزان فعالیت پراکسیداز طبق روش محمدی و همکاران

دو میلی لیتر مخلوط واکنش شامل مقداری از عصاره (که دارای 40 میکروگرم پروتئین باشد)،20 میکرولیتر گوئیکول و مقدار کافی بافر سیترات-فسفات (Ph=5.4) طوری که حجم نهایی دو میلی لیتر باشد، در یک لوله کوچک آزمایش کاملاً مخلوط گردد و دستگاه اسپکتروفتومتر با استفاده از این مخلوط صفر شود. دستگاه اسپکتروفتومتر روی برنامه کینتیک (J2POX) با مشخصات طول موج لاندا ماکزیمم برابر با 475 نانومتر، زمان یک دقیقه، فواصل زمانی 10 ثانیه و جذب نور(absorbance) تنظیم و سپس 10 میکرولیتر  H2O230 درصد به مخلوط اضافه و سریعأ مخلوط و تغییرات جذب نور با فواصل 10 ثانیه و به مدت یک دقیقه اندازه گیری گردد.

 

طرز تهیه بافر سیترات- فسفات 25 میلی مول با  Ph=5.4(311 میلی لیتر)

-محلول پایه 1/0 مولار اسید سیتریک (پایه A)

 2.1014  gr/100mlاسیدسیتریک

 

-محلول پایه 2/0 مولار فسفات سدیم (Na2HPO4) (پایه B)

22.2ml A +27.8ml B + 261ml d H2O=311ML

با استفاده از دستگاه pH متر و اسیدکلریدریک و NaOH غلیظ، Ph محلول تنظیم شود.

 

طرز تهیه محلول گوئیکول 200 میلی مول

تهیه محلول پایه یک مولار

Guaiacol.FW=124.1

1M=1.11 g/ml

200µM=111.8µl از محلول پایه یک مولار / 5ml d H2O

 

 

ارزیابی میزان فعالیت آنزیم کاتالاز (CAT)

سه میلی لیتر بافر فسفات سدیم 50 میلی مول pH=7 با مقداری عصاره که دارای 30 میکروگرم پروتئین باشد مخلوط و دستگاه اسپکتروفتومتر با استفاده از این مخلوط صفر گردد. دستگاه اسپکتروفتومتر روی برنامه کینتیک (J1CAT) با مشخصات مشخصات طول موج لاندا ماکزیمم برابر با 240 نانومتر، زمان یک دقیقه، فواصل زمانی 10 ثانیه و جذب نور absorbance)) تنظیم گردد. سپس 30 میکرولیتر پراکسید هیدروژن به مخلوط اضافه شده و بلافاصله تغییرات جذب نور آن با فواصل زمانی 10 ثانیه و به مدت یک دقیقه اندازه گیری می شود.

 

طرز تهیه بافر فسفات سدیم 50 میلی مولpH=7 (200 میلی لیتر)

محلول پایه یک مولار اسیداستیک (پایه A)

6.005 gr/ 100ml d H2O

محلول پایه یک مولار استات سدیم (پایه B)

8.203 gr /100 ml d H2O

 

3.9 ml A+ 6.1 ml B+190 ml d H2O= 200 ml

 

با استفاده از دستگاه pH متر و اسیدکلریدریک غلیظ و NaOH ، Ph محلول تنظیم شود.


موضوعات مرتبط: اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۱/۳۱ | 20 | نویسنده : علیرضا |
          

دانشمندان علم ژنتيك با بي رحمي تمام، موجودي زنده عروسك وار ساخته اند كه كاملاً درد را احساس مي‌كند ولي نمي تواند جيغ بكشد!

شركت جن ‌پتس، اقدام به توليد انبوه حيوانات ژنتيكي كرده است كه نمونه آنها در طبيعت وجود ندارد.
اين موجود زنده در حالت خواب زمستاني در بسته‌بندي‌هاي مخصوص در فروشگاه‌هاي اين شركت عرضه می شود. حيوان خانگي ساخته شده در شركت جن‌پتس، مانند ديگر حيوانات دچار درد و رنج مي‌شود؛ اما به گونه‌اي ساخته شده كه هنگام درد، سر و صداي زيادي نمي‌كند.

عمر اين حيوان يك تا سه سال است و پس از خروج از بسته بندي و برخواستن از خواب زمستاني، به سرعت با انسان و كودكان انس مي‌گيرد.

اين شركت اعلام كرده است كه به زودي فروش انبوه محصول خود را در قفسه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و نمايندگي‌هاي خود آغاز مي‌كند و اكنون در حال ثبت و اعطاي حق نمايندگي فروش است.

اين شركت با استفاده از دستاوردهاي مهندسي ژنتيك، با اصلاح و دستكاري مولكول‌هاي DNA كه حاوي اطلاعات زيستي جانداران است؛ اقدام به توليد انبوه و فروش پستانداران زنده كرده است.

بسته‌بندي‌ها داراي نشانگر ضربان قلب حيوان، چراغ  ‪LEDكه درجه تازه گي حيوان را نشان مي‌دهد و لوله ويژه تغذيه است.

شركت سازنده اين حيوانات اعلام كرده است كه آنها مانند ديگر حيوانات، داراي عضله، استخوان و خون هستند و اگر قسمتي از بدن آنها بريده شود؛ خونريزي مي‌كنند و در صورت عدم مراقب جان خواهند باخت.

DNA اين حيوانات بر اساس فن‌آوري ميكرواينجكشن تخم Zygote Micro ‪Injection تهيه شده است. اين فن‌آوري در سال 1997 ابداع شده است و در سال 2003 از آن براي تلفيق DNA انسان و خرگوش با موفقيت استفاده شد.

اقدام شركت جن‌پتس، دغدغه فيلسوفان و حاميان حقوق انسان و حيوانات را بار ديگر گوشزد مي‌كند و بيم زندگي در جهاني مانند "جزيره دكتر مونرو" را به ذهن متبادر مي‌كند.

در جزيره دكتر مونرو كه يك داستان تخيلي مربوط به چند دهه پيش است؛ حيواناتي زندگي مي‌كنند كه نيمي انسان و نيمي حيوان‌اند.

به نظر مي‌رسد با عرضه انبوه اين حيوانات خانگي، كه برخي خصوصيات عروسك‌ها را نيز دارا هستند؛ نسلي از كودكان پرورش مي‌يابند كه تفكر متفاوتي در مورد حيات، سر منشأ و ماهيت آن در ذهن خواهند داشت و به اين ترتيب نگاه آنان به زندگي و فرهنگ زيستي آنان دگرگون خواهد شد.

 


آيا جن پتس زنده است و نفس مي كشد؟

بله جن پتس زنده است و نفس مي كشد!!! عضله و خون دارد ولي با القاء خواب زمستاني به اين حالت در پلاستيك قرار گرفته است. در عين حال در همين حالت هم كاملاً زنده است و از سوراخ هايي كه بر روي پلاستيك قرار دارد تنفس مي كند.


آيا جن پتس چشم هايش را باز مي كند؟

بله!!! حدود بيست دقيقه بعد از اينكه بسته را باز كرديد؛ جن پتس كم كم بيدار مي شود و زندگي خود را شروع مي كند!!!


آيا جن پتس احساسات دارد و چه نوع موجودي است؟

بله. جن پتس با تغييراتي كه در DNA ايجاد شده در هفت شخصيت يا كاركتر وارد بازار خواهد شد و شما مي توانيد بنا به علاقه تان، جن پتس باهوش، كم حرف، شيطون، مؤدب و يا اجتماعي را خريداري كنيد.


آيا جن پتس رشد مي كند؟ چند سال عمر مي كند؟

جن پتس رشد كامل خود را داخل بسته انجام مي دهد و ميزان عمرش بسته به نوع آن از 1 تا 3 سال متفاوت استاين محصول در دو مدل يكي با طول عمر 1 سال و ديگري با طول عمر 3 سال و در 7 مدل پهلوان (قرمز)، ماجراجو (نارنجي)، شاد (زرد)، آرام (سبز)، متين (آبي)، روحاني (نیلی) و رويايي (بنفش)ساخته شده‌است.

اين كمپاني اين محصول را توليد كرده تا جاي عروسك و يا حيوانات خانگي را در منازل بگيرد و مشكلات حيوانات را نداشته باشد.

همون طور كه در عكس مشاهده مي كنيد، قسمت بالا سمت راست، توسط يك سيستم ساده، ضربان قلب جن پتس را طي مدت زماني كه در خواب زمستاني است نشان مي دهد و قسمت سمت چپ پايين چند تا چراغ وضعيت سلامتي اين موجود عجيب را كنترل و نشان مي دهد.

اين موجود زنده طوري ساخته شده كه حركات محدودي مانند يك نوزاد داشته باشد به گونه‌اي كه مدفوع بسيار مختصر داشته باشد و به غذاي كمي هم احتياج دارد. قد آن حدود ۲۰ سانتي متر و قطرش ۷ سانتي متر است و جثه آن از اين بزرگ‌تر نمي شود. كاملاً درد را احساس مي‌كند ولي نمي تواند اصوات بلند توليد كند. داراي خون عضله و استخوان است و پس از خروج از جعبه ظرف ۲۰ دقيقه بيدار شده و چشم‌هايش را باز مي‌كند...

شركت bio-genica در استرليا عروسك‌هاي جاندار موسوم به (Genpets) را به كمك علم مهندسي ژنتيك به اين ترتيب كه تركيبي از ژن‌هاي خرگوش، شامپانزه و خوك، با استفاده از القاي خواب زمستاني در جعبه نگهداري و اين جعبه ضربان قلب و ميزان تازگي آن را نشان ‌دهد؛ در سراسر كره خاكي عرضه خواهد كرد.

منبع

http://weblog.silverdownload.com

 


موضوعات مرتبط: ژنتیک

تاريخ : جمعه ۱۳۸۹/۰۱/۲۷ | 14 | نویسنده : علیرضا |

هموفیلی نوعی بیماری ارثی است که در آن خون در محل بریده شده، بند نمی‌آید و جز در موارد استثنایی، این بیماری فقط در افراد مذکر دیده می‌شود. عارضه ی خونریزی در هموفیلی می‌تواند بسته به شدت اختلال ژنتیکی، درجات مختلفی از نظر شدت داشته باشد.

                  

 انواع هموفیلی

هموفیلی A وB اختلالات انعقادی وابسته به کروموزوم جنسی هستند که به ترتیب بر اثر جهش هایی در ژن های F8C و F9 ایجاد می‌شوند. جهش های F8C موجب کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی 8 و جهش های ژن F9 باعث کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی 11 می‌شوند. هموفیلی نوعی اختلال در تمام نژادها و بدون ترجیح نژادی است. میزان شیوع هموفیلی A از هموفیلی B بیشتر است.

 

شرح بیماری

این بیماری از طریق مادر به پسرانش منتقل شده و مردان خوشبختانه نمی‌توانند بیماری را به پسرانشان منتقل کنند. هموفیلی در 85 درصد موارد ناشی از کمبود فاکتور انعقاد خون شماره 8 است و این نوع هموفیلی موسوم به هموفیلی A یا هموفیلی کلاسیک است. در 15 درصد دیگر بیماران هموفیلیک، تمایل به خونریزی بر اثر کمبود فاکتور انعقادی 11 به وجود می‌آید. هر دوی این فاکتورها به طور ژنتیکی از طریق کروموزوم X به صورت یک خاصیت مغلوب انتقال می‌یابند.
بنابراین تقریباً هیچ گاه یک زن مبتلا به هموفیلی وجود نخواهد داشت؛ زیرا لااقل یکی از کروموزوم های    جنسی او دارای ژن های سالم خواهند بود. اگر یکی از کروموزوم های جنسی زن معیوب باشد؛ وی یک ناقل هموفیلی خواهد بود و این بیماری را به نیمی از فرزندان پسر خود منتقل خواهد کرد و حالت ناقل بیماری را به نیمی از دختران خود انتقال خواهد داد.

 

علایم‌ شایع‌

علایم اولیه هموفیلی خونریزی های طولانی پس از خراش های کوچک است. البته عقیده عمومی بر این است که اینگونه خونریزی های کوچک ولی طولانی باعث مرگ شخص مبتلا نمی‌شود ولی به تدریج بیماری پیشرفت نموده علایم شدیدتری از قبیل خونریزی های دردناک داخل مفصلی مانند مفصل زانو ایجاد خواهد کرد.

اینگونه حوادث با کوچک ترین تحریکی پیش می‌آید و احتمالاً یک پسر بچه را از انجام بازی محبوبش یعنی فوتبال و یا انجام هر کار کوچک دیگری که احتمال دارد زانو دچار پیچیدگی شود باز می‌دارد. تجمع خون در مفاصل ممکن است باعث خشک شدن مفصل شده و کودک را به طور کامل فلج کند و یا خونریزی های غیر منتظره‌ای در ماهیچه ها به وقوع بپیوندد.

 

فنوتیپ و سیر طبیعی

هموفیلی معمولاً بیماری مردان است هر چند ندرتاً خانم ها هم به علت انحراف غیر فعال شدن کروموزوم x از حالت طبیعی مبتلا می‌شوند. از نظر بالینی این دو نوع هموفیلی غیر قابل افتراق هستند. هر دوی اینها با خونریزی به داخل بافت های نرم، ماهیچه‌ها و مفاصل متحمل وزن مشخص می‌شوند. خونریزی ظرف چند ساعت تا چند روز پس از تروما رخ می‌دهد و اغلب تا چند روز یا چند هفته ادامه می‌یابد.

آنهایی که بیماری شدیدی دارند؛ معمولاً در دوره نوزادی به علت هماتوم شدید سر یا خونریزی طولانی از زخم های ناف یا محل ختنه تشخیص داده می‌شوند. افراد دچار بیماری متوسط اغلب تا زمانی که شروع به خزیدن یا راه رفتن نکنند؛ دچار هماتوم نمی‌شوند و لذا تا آن زمان بیماری آنها تشخیص داده نمی‌شود.

                   

 درمان

اگر چه کار آزمایی های فعلی ژن درمانیبسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسند؛ هیچ درمان علاج دهنده‌ای به جز پیوند کبد برای هموفیلی A و B وجود ندارد.

هر گاه شخص مبتلا به هموفیلی دچار خونریزی شدید و طولانی شود؛ تقریباً تنها درمانی که واقعاً موثر است؛ تزریق فاکتور انعقادی شماره 8 خالص است. قیمت این فاکتور بسیار گران بوده و زیاد نیز در دسترس نیست. زیرا این فاکتور را فقط می‌توان از خون انسان و آن هم فقط به مقادیر فوق‌العاده اندک به دست آورد. فاکتور 8 که به روش مهندسی ژنتیک تهیه شده، به زودی برای مصرف انسانی در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

خطر توارث

اگر خانمی سابقه ی خانوادگی هموفیلی داشته باشد؛ با تجزیه و تحلیل پیوستگی یا شناسایی دو ژن جهش یافته F8C و F9 تجمع یافته در خانواده، می‌توان وضعیت حامل بودن او را تعیین کرد. تشخیص افراد حامل با سنجش آنزیمی دشوار می‌باشد و همه جا مقدور نیست.اگر مادری حامل باشد هر یک از پسرانش به احتمال 50 درصد ژن های جهش یافته را به ارث خواهند برد.اگر مادری دارای پسری مبتلا به هموفیلی باشد؛ احتمال حامل بودن او ۱۰۰ درصد است.

منبع

http://www.genum.blogfa.com


موضوعات مرتبط: ژنتیک

تاريخ : دوشنبه ۱۳۸۹/۰۱/۲۳ | 13 | نویسنده : علیرضا |

این جزوه، تألیف دکتر مهدی شاهسوند و در قالب یک فایل آکروبات می باشد که در آن متدهای کشت بافت شرح داده شده است. جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

                          لینک دانلود


موضوعات مرتبط: اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی ، متفرقه
برچسب‌ها: دانلود , مبانی کشت بافت

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۱/۱۷ | 22 | نویسنده : علیرضا |

دانش زیست شناسی یکی از قدیمی ترین علومی بوده که بشر به آن توجه داشته است. شواهد بسیار زیادی که طی کاوش های باستان شناسی به دست آمده، حکایت از آن دارد که انسان های پیشین به دانش زیست شناسی توجه داشته اند و در این میان اصلاح نژاد دام ها و پرورش گیاهان با باردهی بیشتر، از دانش گذشتگان در  مورد علم ژنتیک خبر می دهد.

اما از حدود یک قرن پیش دانش زیست شناسی وارد مرحله ی جدیدی شد که بعدها آن را ژنتیک نامیده اند و این امر انقلابی در علم زیست شناسی به وجود آورد.


موضوعات مرتبط: ژنتیک

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۹/۰۱/۱۵ | 10 | نویسنده : علیرضا |
                   

 


موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۱/۱۰ | 23 | نویسنده : علیرضا |

    

  

ü   کاریوتیپ یعنی گروه کروموزوم های پایه هر گونه که اندازه، شکل (محل قرار گرفتن سنترومر) و تعداد کروموزوم ها را شامل می شود. مرفولوژی کروموزوم های افراد هر گونه ثابت است (مگر در حالات نقص کروموزومی). در کاریوتیپ کروموزوم ها به ترتیب از بزرگ ترین به کوچک ترین و از بالا سمت چپ قرار داده شده و کروموزوم های جنسی بدون در نظر گرفتن اندازه شان در انتها قرار می گیرند. کروموزوم های تکی یا اضافی در کاریوتیپ نشان داده نمی شوند

ü   کاریوتیپ در سلول های مریستمی و سلول های سماتیک در حال تقسیم، در مرحله ی متافاز قابل تشخیص می باشد. کاریوتیپ در متافاز میوز یک، برای مشاهده ی کروموزوم های پایه در سلول های دی پلوئید قابل تشخیص است.

ü   تجزیه کاریوتیپ فقط در تقسیم میتوز، در مرحله ی متافاز یا شروع آنافاز امکان پذیر بوده و با تقسیم میوز نمی توان هیچ گونه اطلاعی از کاریوتیپ به دست آورد؛ فقط در سلول های هاپلوئید مانند کیسه ی جنینی و سلول های سازنده ی دانه گرده، می توان کروموزوم های پایه را تشخیص داد.

ü   ژن های کنترل کننده ی خصوصیات غیرجنسی، در تمام ژنوم یوکاریوتی پراکنده اند. در عوض آنهایی که برای حفظ جدایی نسل ها از هم ضروری می باشند؛ تمایل دارند به یک یا چند کروموزوم محدود شوند. تنظیم ژنتیکی موضوعی از زمان است که قسمت های مختلف کاریوتیپ را در زمان های مناسب به مرحله ی رونویسی می رساند یا آن قسمت ها را خارج می کند. قسمت هایی از کروموزوم یا کروموزوم کامل ممکن است از هسته خارج شود ولی این یک روش عادی تنظیم ژنتیکی نیست. یک سلول تمایز یافته سلولی است که فقط قادر به ظاهر کردن یک قسمت از ژنومش می باشد.

ü   یک ژنوم می تواند خود را از عناصر ژنومی غیرضروری رهایی بخشد. کاریوتیپ گونه های اختصاصی شده، من جمله آنهایی که محیط های متغیر را در برابر محیط های پایدار اشغال می کنند؛ به طور معمول از کروموزوم های کوچک تر و کمتری نسبت به بستگان کمتر اختصاصی شده، تشکیل یافته اند.

ü   در میان جنس هایی با گونه های متعدد، افراد پیشرفته تر و اختصاصی شده، دارای تعداد هاپلوئید پایین تری نسبت به بستگان ابتدایی ترشان هستند و به طور معمول گونه هایی دگرگشن اند که قادرند در زیست گاه های جدید، به سرعت تشکیل کلنی بدهند.

ü   کاریوتیپی را کاملاً متقارن گوییم که از کروموزوم های متاسنتریک هم اندازه تشکیل شده باشد و به کاریوتیپی که از کروموزوم های مختلف از جمله اکروسنتریک و متاسنتریک تشکیل شده باشد؛ نامتقارن گوییم.

ü   کاریوتیپ های تقریباً متقارن موقعیت تکاملی ابتدایی تری نسبت به کاریوتیپ های نامتقارن دارند. یعنی در مسیر تکاملی کاریوتیپ ها به سمت نامتقارن بودن میل می کنند. گونه هایی که درجه بالاتری از نامتقارن بودن را در کاریوتیپ خود نشان دهند؛ پیشرفته تر هستند.

ü   به طور معمول کروموزوم های یک ژنوم اندازه های مشابهی دارند. بزرگ ترین آنها از 2 یا 3 برابر طول کوتاه ترین آنها بلندتر نیست (البته کروموزوم های تکی یا اضافی استثنا هستند).

ü   درباره ی اندازه و تعداد کروموزوم ها در کاریوتیپ ذکر این نکته لازم است که اندازه برای هرگونه تقریباً ثابت ولی برای تعداد تنوع وجود دارد. از کمترین تعداد کروموزوم می توان 4 کروموزوم متعلق به بعضی گلرنگ ها و از بیشترین تعداد کروموزوم ها می توان سرخس با 2000 کروموزوم را ذکر نمود.

ü      وقتی کروموزوم ها را به نحوی نمایش دهیم که سنترومر آنها روی یک خط قرار بگیرد؛ این آرایش را ایدیوگرام گویند.

ü   با توجه به اصول ذکر شده، خودتان می توانید به لینک زیر بروید و با کلیک بر روی زیر گزینه یunknowns  کاریوتیپ های داده شده را مرتب کنید (به ترتیب از چپ به راست و از بزرگ ترین به کوچک ترین کروموزوم).

        http://bluehawk.monmouth.edu/~bio/karyotypes.htm                    

 

منبع

                                       کتاب سیتوژنتیک، ترجمه خانم دکتر پریچهره احمدیان تهرانی 


موضوعات مرتبط: ژنتیک

تاريخ : سه شنبه ۱۳۸۹/۰۱/۰۳ | 19 | نویسنده : علیرضا |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.