به خاطر پرسش های بسیار زیادی که روزانه و معمولاً به صورت خصوصی در مورد رابطه بین گروه های خونی و ازدواج و این که کدوم گروه های خونی میتونن با هم ازدواج کنن و کدوم خون ها با هم ناسازگارن و آیا هر فردی تنها با گروه های خونی خاصی میتونه ازدواج کنه یا خیر پرسیده میشه، تو این پست با وجود این که قبلاً هم در شهریورماه 88 به این موضوع پرداخته بودم

لینک پست شهریور 88

تو بهمن 88 هم در این مورد مطلبی نوشته بودم

http://alireza1979.blogfa.com/post/57


 (گروه های خونی برای ازدواج هیچ منعی ایجاد نمی کند. یعنی هر گروه خونی با هم گروهی خودش و یا هر گروه خونی دیگری می تواند ازدواج نماید. آن چه که برای ازدواج مشکل ایجاد می کند؛ عواملی مثل تالاسمی و بیماری های ژنتیکی می باشد).

دوباره اشاره ای می کنم به رابطه بین گروه های خونی و ازدواج.

 

 

آزمایش های قبل از ازدواج

ازدواج فردي از يك گروه خوني با فرد ديگري با همان گروه خوني يا هر گروه خوني ديگر، كاملاً بلامانع و قابل قبول است. در آزمایشاتی که قبل از ازدواج انجام می شود، نوع گروه خونی افراد اهمیتی ندارد و در این بررسی ها به دنبال گروه خونی افراد نیستند. در حال حاضر آزمایشی که به صورت روتین از همه گرفته می شود برای بررسی وجود و یا عدم وجود تالاسمی و به دنبال بیماری های وراثتی هستند که از والدین به فرزند به ارث می رسد.  

آزمایشات قبل از ازدواج شامل آزمایش ادرار (جهت بررسی اعتیاد) و آزمایش خون جهت غربال گری بیماری تالاسمی مینور، بررسی سیفلیس و گویا به تازگی هپاتیت B می باشد . در بيشتر كشورهاي دنيا، آزمايش خون استاندارد قبل از ازدواج شامل بررسي از نظر بيماري هاي سيفليس و سرخجه است. در نقاط اندكي از جهان آزمايش ايدز نيز انجام مي شود. در ايران آزمايش خون قبل از ازدواج براي بررسي ابتلا به سيفليس و تالاسمي (كم خوني) است. نوع گروه خونی (A-B-O) در ازدواج مهم نیست و مشکلی ایجاد نخواهد کرد

ناسازگاری ABO از نظر بالینی تقریباً منحصر به نوزادان با گروه خونی A یا B است که مادری با گروه خونی O دارند. در صورت وجود این حالت نوزاد دچار یرقان زودرس و افزایش مقدار بیلی روبین خواهد شد. در این موارد اقدامات درمانی شامل پایش بیلی روبین، فتوتراپی و گاهی تعویض خون خواهد بود.

 

آزمايش سيفليس: علت اين كه آزمايش سيفليس انجام مي شود اين است كه اگر اين بيماري قبل از ازدواج تشخيص داده شود، فرد مبتلا مي تواند خود را معالجه كند و از انتقال بيماري به همسر خود جلوگيري كند. به علاوه، تشخيص و درمان سيفليس مي تواند از انتقال اين بيماري به جنين و عوارض آن هنگام حاملگي جلوگيري كند. بدين ترتيب، انتقال اين بيماري كنترل مي شود. وقتي اين برنامه در سال هاي 1930 و 1940 در ايالات متحده آغاز شد، سيفليس و ساير بيماري هاي منتقل شونده از راه جنسي به خصوص در شهرهاي بزرگ بسيار شايع بودند. در آن زمان، نگراني بسياري در زمينه پيشرفت اين بيماري در بين مردم وجود داشت. كشف آزمايش خوني كه مي توانست مواجهه قديم يا جديد با اين بيماري را نشان دهد، منجر به برنامه هاي غربالگري گسترده اي شد و براي كساني كه قصد ازدواج داشتند نيز مورد استفاده قرار گرفت. در صورت وجود شواهدي از عفونت، قبل از ازدواج فرد مبتلا درمان مي شود.

 

آزمایش سرخجه: با وجود اين كه سرخجه در بالغان يك وضعيت جدي محسوب نمي شود، اما براي جنين در حال رشد بسيار مهم است، به خصوص در 3 ماهه اول. اين بيماري با اختلالات شديد هنگام تولد همراه است. شناخت زناني كه نسبت به اين بيماري ايمني ندارند (يعني قبلاً مبتلا نشده اند يا واكسن نزده اند) مي تواند نشان دهد كه به چه كساني بايد قبل از حاملگي واكسن تزريق كرد و از خطرات احتمالي به جنين جلوگيري كرد. اگر خانمي نسبت به اين بيماري ايمني نداشته باشد و قبل از حاملگي هم واكسن نزده باشد، بايد از او بخواهيم به افرادي كه احتمال مي رود اين بيماري را داشته باشند، نزديك نشود. به همين دليل، غربالگري خانم ها از نظر ايمن بودن در مقابل اين بيماري قبل از ازدواج مفيد به نظر مي رسد. البته با وجود واكسيناسيون نوزادان در كشور، امروز كم تر كسي يافت مي شود كه نسبت به اين بيماري مصون نباشد.

 

آزمایش تالاسمی: تالاسمي يك بيماري ارثي است كه در آن مغز استخوان قادر به ساختن هموگلوبين طبيعي به مقدار كافي نيست و خود انواع مختلفي دارد و در همه افراد به يك شكل بروز نمي كند. تالاسمي انواع مينور و ماژور دارد. نوع ماژور همان حالتي است كه ما آن را تالاسمي نيازمند درمان مي دانيم. فردي كه تالاسمي مينور دارد، به ظاهر سالم است. مشكلي ندارد و مي تواند با يك فرد سالم ازدواج كند. اما مبتلايان به تالاسمي مينور اگر با فردي ازدواج كنند كه او هم تالاسمي مينور دارد، 25 درصد احتمال دارد كه فرزند مبتلا به تالاسمي ماژور به دنيا بياورند که مشکلات و هزینه های فراوانی را به والدین و سیستم بهداشتی تحمیل می کند. به همين علت است كه قبل از ازدواج آزمايش خون از نظر تالاسمي انجام مي شود و اگر در آزمایش خون قبل از ازدواج هر دو زوج دارای تالاسمی مینور باشند برای آنها آزمایشات تکمیلی انجام شده و مشاوره ژنتیک برای آنها انجام خواهد شد.

 

ممكن است كشورهايي كه اين بيماري ها شيوع كمتري در آنها دارند، كم كم به اين نتيجه برسند كه ديگر نيازي به انجام آزمايش خون قبل از ازدواج ندارند و مانند برخي نقاط اين كار را متوقف کنند.

در كشور ما به علت شيوع نسبتاً بيشتر تالاسمي به نظر مي آيد هنوز آزمايش خون قبل از ازدواج ضروري باشد و زماني طولاني لازم است تا اين آزمايش از گردونه آزمايش هاي قبل از ازدواج حذف شود. با اين وجود، هنوز برخي از زوجين به اين آزمايش ها توجه كافي ندارند و جواب آن را جدي نمي گيرند. آنها بايد بدانند كه تولد نوزاد مبتلا به تالاسمي علاوه بر آن كه زندگي خانواده را با اختلال مواجه مي كند، هزينه هاي سنگيني را به شبكه بهداشتي كشور تحميل مي كند؛ هزينه اي كه مي تواند براي بيماري هاي غيرقابل پيشگيري و بهبود سطح بهداشت جامعه صرف شود.

 

ازدواج افراد با گروه خونی مشابه

گروه خونی مشابه دلیلی برای منع اردواج نیست. در صورتی که زوجین با یکدیگر فامیل نباشند یا مشکل دیگری در خانواده وجود نداشته باشد، نیاز واضحی به مشاوره ژنتیک وجود ندارد. اما در هر حال بررسی های معمول قبل از ازدواج کماکان توصیه می شود. گروه های خونی برای ازدواج هیچ منعی ایجاد نمی کند، یعنی هر گروه خونی با هم گروهی خودش و یا هر گروه خونی دیگری می تواند ازدواج نماید. آن چه که برای ازدواج مشکل ایجاد می کند، عواملی مثل تالاسمی و بیماری های ژنتیکی می باشد.

گروه های خونی یک عامل دیگر در کنار خودشان دارند به نامrh که در این مورد وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند در هنگام بچه دار شدن فقط این عامل است که بین مادر و بچه باید چک شود به این صورت که اگر مادر rh- باشد و جنین rh+ باشد از نظر آنتی بادی ها مشکلاتی ایجاد خواهد شد که معمولاً توصیه می کنند مادر از آمپول روگام استفاده نماید.

اگر مادر دارای گروه‌ خون‌ Rh منفی و پدر Rh مثبت‌ باشد، جنین‌ ممکن‌ است‌ گروه‌ خونی Rh مثبت‌ داشته‌ باشد. در طی زایمان‌ این‌ نوزاد، مقدار اندکی از خون‌ نوزاد از طریق‌ جفت‌ وارد جریان‌ خون‌ مادر می شود و در نتیجه‌ بدن‌ مادر شروع‌ به‌ تولید پادتن‌هایی بر ضد Rh مثبت‌ می کند.

این‌ پادتن‌ها پس‌ از زایمان‌ تولید می شوند. بنابراین‌ بچه‌ اول‌ دچار مشکلی نمی شود، ولی در بارداری های بعدی،‌ پادتن‌های موجود در خون‌ مادر، با عبور از جفت،‌ گلبول‌های قرمز جنین‌ را تخریب‌ می کنند. کم‌خونی ناشی از این‌ پدیده‌ ممکن‌ است‌ آن قدر شدید باشد که‌ باعث‌ مرگ‌ جنین‌ گردد.

اگر جنین‌ زنده‌ بماند، پادتن‌ها می توانند در طی فرآیند زایمان‌ به‌ بدن‌ نوزاد انتقال‌ یافته‌ و باعث‌ ایجاد یرقان‌ (زردی) و سایر علایم،‌ در مدت‌ کوتاهی پس‌ از تولد گردند.

 

پیشگیری

شرکت‌ در برنامه‌ مراقبت‌های قبل‌ از زایمان‌ در تمام دوران بارداری مهم است. توجه‌ پزشکی در مراحل‌ اولیه‌ بارداری، جهت‌ تعیین‌ خطر ناسازگاری Rh ضروری است‌.

تزریق‌ گاماگلوبولین‌ اختصاصی ضد Rh (روگام‌) به‌ مادر در هفته‌ 28 بارداری و در طی 72 ساعت‌ پس‌ از زایمان‌، سقط‌ یا بارداری نابجا. این‌ کار از تشکیل‌ پادتن‌هایی که‌ ممکن‌ است‌ جنین‌های بعدی را تحت‌ تأثیر قرار دهند پیشگیری می کند.

اگر به‌ دلیل‌ بالا بودن‌ عیار این‌ پادتن‌ها در مادر، آمنیوسنتز لازم شود، این‌ اقدام‌ از هفته‌ 28 بارداری باید شروع‌ شود.

 

معمولاً متخصصان توصیه می کنند که تمام اقشار جامعه قبل از ازدواج به متخصصین ژنتیک مراجعه كرده و آزمایش های آن را انجام دهند اما از دید آنها انجام این آزمایش ها برای برخی از افراد و گروه ها لازم و ضروری می باشند كه در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

ü                  افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند (با هر نسبتی)

ü                  ازدواج غیر فامیلی که در آن یکی از طرفین (دختر یا پسر ) دارای اختلال ژنتیکی مادرزادی ست

ü                  دختر و پسر سالمی که بستگان درجه یکشان دچار اختلالات ژنتیكی می باشند.

ü                  خانم‌هایی که در سن زیر 18 سال و بالای 33 سال ازدواج کرده و باردار خواهند شد.

ü                  ازدواج با دختر یا پسری که در مراکز پرخطری چون کارخانه مواد شیمیایی، انرژی هسته ‌ای و ... کار می‌کنند.

 

پیش بینی گروه خونی فرزندان

چنان چه هر دو والدین RH+ باشند، فرزندانشان ممکن است RH+ و یا RH- شوند.

چنان چه هر دو والدین RH-‌ باشند، فرزندانشان RH-‌ خواهند بود.

چنان چه یکی از والدین RH+‌ و دیگری RH- باشد، فرزندانشان RH+‌ و یا RH- خواهند شد.

 

پرسش های متداول

پرسش: من تازه ازدواج کردم و گروه خونی من B است و خانمم O است. می خواستم بدانم ما گروه خونی مان با هم می خواند؟ مشکلی ندارد؟ ما آزمایش نرفتیم چون فکر می کردیم و می دانستیم که گروه خونی مان مثل هم نیست پس مشکلی هم نداریم.

پاسخ دکتر مهدی فارسی: گروه خونی نقشی در اختلالات جنینی ندارد بلکه RH خون یعنی + یا - بودن آن است که ممکن است در صورت ناهمگونی در زوجین در جنین ایجاد مشکل کند که در سال های اخیر با بررسی هایی که در حاملگی انجام می شود جلو ایجاد مشکل را گرفته اند. البته آزمایشات قبل از ازدواج مربوط به تالاسمی است و ارتباطی با گروه خونی ندارد. 

 

پرسش: من گروه خونيم آ. منفي و شوهرم او مثبته. آيا براي بارداري مشكل پيدا مي كنيم؟

پاسخ دکتر صدیقه آذری: تحت نظر پزشک اقدامات لازم انجام می شود تادچار مشکل نشوید.

 

پرسش: آیا یکسان بودن گروه خونی زوجین می تواند ملاکی برای عدم تطابق ژنتیکی باشد؟

پاسخ دکتر صدیقه آذری: خیر

 

پرسش: نامزد من پسر داییم است و گروه خونی هردوی ما A+ است و این مسئله باعث نگرانی هردو ماشده است.

پاسخ دکتر صدیقه آذری: مشاوره ژنتیک نیاز دارد 

پاسخ دکتر میترا مولایی:  هم خونی که در میان مردم ما به عنوان دلیلی برای اختلالات ژنتیکی رایج است عبارتس از ارتباط خونی زوجها با هم نه یکسان بودن گروه خونی- با توجه به اینکه شما و پسر دایی تان نسبت خونی دارید انجام آزمایش ژنتیک کمک کننده خواهد بود.

 

پرسش: ممكن بگوييد اين كه ميگن گروه خوني طرف با هم نخونده يعني چي و كلاً چه گروه هاي خوني با هم نمي سازند؟

پاسخ دکتر نادر: اگر در سابقه یکی از زوجین و یا در اقوام اونها یکی از بیماری های منتقله از ژن وجود داشته باشه به احتمال انتقال مجدد اون بیماری در زن و شوهر در حال ازدواج مشکوک میشن و ممکنه اگه تست خونی بدن. از روی آزمایشات خونی ثابت کنن که چه قدر احتمال داره بچه اونها.. مثلا دچار تالاسمی بشه.

 

 

***

با توجه به چهار گروه خونی A،  B، AB و O و دو نوع Rh مثبت و منفی، کلاً هشت گروه خونی داریم (O+ ، O-، A+، A-، B+، B-، AB+ و AB-) و در کل امکان ازدواج هر فردی با هر گروه خونی و هر Rhی با هر فرد دیگه (با هر فرد دیگه ای متعلق به هفت گروه خونی ذکر شده) وجود داره و هر فردی با با هر گروه خونی و هر Rhی، میتونه با فردی متعلق به هر کدوم از گروه های هفت گانه دیگه گروه خونی و Rh ازدواج کنه. فقط خانومایی که Rh خونشون منفی و Rh شوهرشون مثبته، موقع زایمان باید آمپول روگام رو بزنن که اینم دیگه تو همه ی بیمارستان ها خیلی راحت و آسون انجامش میدن. تازه اگه فرزندشون گروه خونیش منفی باشه که اصلا اگه این آمپول رو هم نزده باشن مشکلی پیش نمیاد.

در یک کلام مشکل فوق تنها برای مادرایی با ارهاش منفی که شوهرشون ارهاش مثبت و نوزادشونم ارهاش مثبته و آمپول روگام رو نزدن به وجود میاد
نحوه وراثت تالاسمی

ü     اگر هيچ يك از والدين حامل ژن تالاسمي نباشند؛ امكان انتقال وجود ندارد و فرزندان همگي سالم هستند.

ü     اگر يكي از والدين ناقل نوع خفيف (مینور) و ديگري سالم باشد احتمال ابتلاي فرزندان به صورت مينور 50 درصد مي‌باشد.

ü     اگر والدين هر دو حامل ژن تالاسمي مينور باشند:
 احتمال تولد نوزاد سالم 25 درصد
 احتمال تولد نوزاد نوع مينور 50 درصد 
 احتمال تولد نوزاد مبتلا به نوع شديد (ماژور) 25 درصد

 

انواع تالاسمي

نوع خفيف تالاسمي: ناقل تالاسمي= تالاسمي مينور
نوع شديد تالاسمي = تالاسمي = تالاسمي ماژور


1.       نوع خفيف تالاسمي
افرادي كه ناقل تالاسمي هستند بيمار نيستند و نياز به تزريق خون ندارند. نوع خفيف تالاسمي يك بيماري نيست بلكه يك صفت و خصوصيت به شمار مي‌آيد كه تاثيري روي سلامتي افراد ندارد فقط به هنگام ازدواج بايد مراقب باشند و با فرد غيرناقل ازدواج نمايند.
 
نكته مهم اين است كه بايستي افراد ناقل تالاسمي با انجام آزمايش خون شناسايي گرديده و از آنان خواسته شود با هم ازدواج نكنند.


2.       نوع شديد تالاسمي
وقتي پدر و مادر هر دو ناقل تالاسمي باشند احتمال تولد فرزند مبتلا به تالاسمي شديد وجود دارد.
 تالاسمي شديد اختلال خوني بسيار جدي مي‌باشد كه به صورت يك بيماري خطرناك در دوران كودكي ظاهر مي شود. با انجام آزمايش خون قبل از ازدواج امكان پيشگيري از تولد فرزند مبتلا به تالاسمي شديد مي‌باشد.


علائم تالاسمي خفيفعلامتي ندارد و تنها با آزمايش خون مشخص مي‌شود.


علائم تالاسمي شديد
   در اين بيماران در سه ماهه اول زندگي علائمي مشاهده نمي‌شود ولي در فاصله 3 تا 18 ماهگي علائمي مانند كم‌خوني شديد، لاغري، رنگ پريدگي، بي‌اشتهايي، اختلال در خواب،‌ تهوع و… 
   بزرگي شكم و تغيير قيافه در اين كودكان معصوم ظاهر مي شود. ضمناً‌ با توجه به اين كه مغز استخوان قادر به توليد گلبول قرمز و هموگلوبولين (ماده پروتئيني كه در گلبولهاي قرمز وجود دارد و قرمزي رنگ خون را باعث مي‌شود) نمي‌باشد، به علت عمل جبراني خون سازي مغز استخوان، تغيير شكل در چهره و فك بالايي و پيشاني بيمار بيشتر مشهود مي‌گردد.

مشكلات بيماران تالاسمی- بيمار نياز به دريافت خون مداوم دارد.
- تزريق همه روزه آمپول گران قيمت دسفرال از طريق پمپ دسفرال كه اين تزريق ساعت ها به طول مي‌انجامد.
- ايجاد درد و رنج براي كودك بيمار
- مشكلات رواني و مالي براي خانواده

  


موضوعات مرتبط: ژنتیک
برچسب‌ها: گروه های خونی

تاريخ : یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ | 19 | نویسنده : علیرضا |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.